Вільні літерації
Виставка, майстерня каліграфії та шрифтів
від студії «Арт і Я» на Книжковому Арсеналі
30 травня – 3 червня 2018 року школа каліграфії та шрифту «Арт і Я» вчетверте представила на Книжковому Арсеналі виставку та освітню програму від українських та іноземних майстрів.

Цьогорічний проект «Вільні літерації» розкрив розвиток сучасного каліграфічного мистецтва та шрифтового дизайну.

Чи зникне традиція рукописного письма в цифрову епоху? Чи можуть літери бути
не просто графічним елементом передачі інформації, а передавати емоції, настрій чи стиль? Чи будуть каліграфія та шрифт відображати візуальну культуру нації у майбутньому?

Відповіді на ці та інші питання шукали організатори, учасники та відвідувачі виставки.
Одним з масштабних проектів став стінопис «Минуле. Теперішнє. Майбутнє.»
від студії «Арт і Я», українських каліграфів, ілюстраторів та дизайнерів.

Взявши за основу українську абетку видатного майстра Василя Чебаника, разом
з куратором проекту Олександром Ком'яховим, учасники створили варіації літер минулого і майбутнього. А також зобразили плинність часу: від архаїчних форм
та елементів до нових, футуристичних.

Автори літер: Катерина Яцушек, Михайло Покутний, Наталя Ком'яхова, Віталіна
та Вікторія Лопухіни, Олександра Федорусь, Євген Спіжовий, Віталій Сухомлин,
Марк Борисьонок, Наталія Гут, Анастасія Камінська, Анна Єгорова, Даша Стьопічева, Олександра Манькута.
Експозиція робіт студентів та майстрів стала відображенням теперішнього.
Для втілення пластики та розмаїття форм літер були обрані тексти науковців, дослідників та письменників. Автори каліграфічних робіт прагнули показати
не лише красу літер, а передати характер, образ текстів про незвідане але захоплююче майбутнє. Вони об'єднали історичні та сучасні стилі каліграфії.

Переконатися у тому, що каліграфія не зникає в цифрову епоху, міг кожен відвідувач виставки, – школа каліграфії «Арт і Я» організувала каліграфічну майстерню, насичену воркшопами. Під керівництвом каліграфів можна було спробувати себе в мистецтві красивого письма, познайомитись з інструментами
та стилями, проекспериментувати з формами літер.
З Веронікою Чебаник учасники опановували український скоропис, писали класичними і альтернативними інструментами. Анна Єгорова знайомила з сучасною каліграфією браш-пеном, а Наталія Ком'яхова – з історичним декоративним стилем в'яззю.

Родзинкою проекту «Вільні літерації» стала альтернативна каліграфія та летеринг.
Тарас Макар провів лекцію про сучасну каліграфію в татуюванні, Міша Кац розказав про 3D летеринг і можливість створення яскравих робіт на межі різних технік
та технологій. Закентій Горобйов продемонстрував унікальні роботи, в яких поєднав рукописні літери і графіті.

А сестри Вікторія та Віталіна Лопухіни разом з Маргаритою Циркалюк представили перформанс, в якому поєдналася вільна каліграфія та мистецтво фотографії.
Фокусуючись на майбутньому, неможливо було обійти актуальну нині тему шрифтів. Потреба в виразних способах передачі інформації, настрою та емоцій виникає
не лише у окремих людей, а так само у брендів і навіть у країн. І потужну роль в цих комунікаціях відіграють саме шрифти.

Тому студія «Арт і Я» продовжила традицію 2017 року і випустила оновлене видання каталогу кириличних шрифтів від українських дизайнерів та каліграфів «Живий шрифт».

На презентації каталогу, що відбулася у рамках Книжкового Фестивалю, разом
з ініціатором створення каталогу Аллою Калініченко, автори проекту обговорювали вектор майбутнього українського шрифтового дизайну, оцінювали перспективи
та можливості кирилиці.

Автори шрифтів у каталозі «Живий Шрифт»: Андрій Шевченко, Кирило Ткачов, Дмитро Растворцев, Юрко Гуцуляк, Олексій Чекаль, Богдан Гдаль, Андрій Константинов, Олег Ліщук, Генадій Заречнюк, Віктор Харик, Дмитро Яринич, Саша Ком'яхов, Василь Чебаник, Лук'ян Турецький, Вікторія та Віталіна Лопухіни.
Школа каліграфії «Арт і Я» презентувала ще одне довгоочікуване видання – прописи для гострого пера «Українська каліграфія: скоропис».

Скоропис – пластичний різновид кириличного історичного письма XV–XVIII століть, який був розповсюджений в письмових документах. І став унікальним через те,
що за свою трьохсотрічну історію увібрав в себе унікальні форми різних почерків.

Для створення прописів школа «Арт і Я» разом з каліграфом Веронікою Чебаник дослідили форми літер, лігатур і слів українського скоропису з почерків різних часів та місцевостей. Ці варіації літер подали в навчальному зошиті. Він дає змогу опанувати мистецтво української каліграфії як новачкам, так і досвідченим.

І якщо фантазувати про майбутнє, можливо, ці прописи допоможуть знову зробити літери скоропису популярними!
Цьогорічний проект «Вільні літерації» став для української каліграфії та шрифтовго дизайну певним поштовхом у майбутнє. Він підняв важливі питання про розвиток писемності і про те, який внесок у розвиток української культури може зробити кожен з нас.

Майстри та спікери

До участі у виставці та майстерні «Вільні літерації» студія «Арт і Я» запросили відомих українських
та світових каліграфів, шрифтових дизайнерів.
Василь Чебаник
Каліграф, художник-графік, член Національної спілки художників України. Заслужений діяч мистецтв України, професор кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука
Вікторія та Віталіна Лопухіни
Каліграфи, дизайнери, викладачі. Учасники міжнародних каліграфічних конференцій і виставок: Міжнародна виставка каліграфії у Великому Новгороді, Typomania, International Festival of Poster and Typography Design PLASTER (Польща), International Festival The Design of Word (Мілан), «Жива каліграфія» та «Живий шрифт»
Вероніка Чебаник
Каліграф, куратор базовго курсу з європейської та української каліграфії в «Арт і Я», автор та викладач програм з поглибленого вивчення різних стилів каліграфії. Автор видання прописів «Italic calligraphy: latin & cyrillic» та комплекту «Каліграфія браш-пеном в різних стилях»
Тарас Макар
Каліграф, відомий своїми унікальними абетками та надзвичайними формами літер. Засновник напряму абстрактної каліграфії в Україні. Автор муралів в різних містах України та за її межами (Києві, Львові, Дніпрі, Берліні). Викладає в «Арт і Я» курси з практичного застосування каліграфії, готики та летерингу
Олександр і Наталія Ком'яхови
Олександр – художник, графік, ілюстратор. Куратор проекту зі створення стінопису від українських каліграфів на виставці «Вільні літерації», співзасновник спільноти «Ілюстрактор».
Наталія – каліграф, дизайнер. Проводить в студії «Арт і Я» майстер-класи з кириличної каліграфії для дітей та дорослих, учасник виставок «Жива каліграфія» та «Живий шрифт», автор прописів «Українська каліграфія: В'язь»
Закентій Горобйов
Арт-директор в Hooga creative agency провідний український дизайнер, каліграф, художник. Автор чисельних графіті, обкладинок. Закентій вдало поєднує в своїх роботах каліграфію, шрифти, ілюстрації та street-art і є постійним учасником художніх проектів
Олексій Чекаль
Дизайнер, каліграф, мистецтвознавець, арт-директор студії графічного дизайну PanicDesign. Викладач в художній Академії у Флоренції. Член асоціації дизайнерів-графіків 4BLOCK
Міша Кац
Ізраїльський дизайнер і стартапер. Творець освітньої платформи «method.education». Куратор серії курсів дизайнерської тривимірної графіки «Алхімія Cinema 4D»
Дмитро Растворцев
Український шрифтовий дизайнер, лауреат міжнародного конкурсу кириличних шрифтів «ТайпАрт'05» та міжнародного конкурсу шрифтів «Современная кириллица»
Кирило Ткачов
Дизайнер, каліграф, співзасновник Innerspace. Закінчив Луганський національний університет імені Тараса Шевченка. Засновник неформального фестивалю каліграфії, шрифту, книги, ілюстрації «Простір літер» в місті Луцьку
Євген Спіжовий
Каліграф, графічний дизайнер з Києва. Спеціалізується на створенні літерацій, каліграфічних написів та логотипів. Куратор курсу «Каліграфія і летеринг» у дизайн-середовищі Projector
Анна Єгорова
Каліграф, дизайнер, займається каліграфію з 2015 року, випускниця більшості курсів школи «Арт і Я». Зараз – куратор курсу з каліграфії міні браш-пеном. Учасник виставок «Жива каліграфія» та «Живий шрифт»

Нові видання

До Книжкового Арсеналу 2018 студія «Арт і Я» представила нові видання «Українська каліграфія: скоропис» від Вероніки Чебаник і учнів, а також – оновлений каталог «Живий шрифт» від українських шрифтових дизайнерів.

Галерея

Один з проектів студії «Арт і Я» – галерея каліграфічних картин відомих українських майстрів
та випускників школи. Роботи з виставок «Живий шрифт» та «Вільні літерації» представлені в студії «Арт і Я»
в Києві. Переглянути та придбати їх можна, завітавши за адресою вул. Хрещатик 32б, або онлайн.

Виставка «Живий шрифт» 2017

У 2017 році студія каліграфії «Арт і Я» представила спеціальний проект виставки та майстерні «Живий шрифт»,
в якому учасники відтворили еволюцію «тіла» українських літер, розкрили можливості сучасної кириличної каліграфії та презентували набірні кириличні шрифти від українських дизайнерів, зібравши їх
у перше видання каталогу «Живий Шрифт»

Організатор
Студія каліграфії «Арт і Я»
«Арт і Я» – проект школи та студії каліграфії, стартував у 2011 році.
Має на меті розвиток культури каліграфії та шрифтового дизайну в Україні. Працює в кількох напрямах: школа, студія, каліграфічна крамниця та галерея.

Щороку проводить виставку шрифтів та каліграфії разом з Книжковим Арсеналом. Ця подія збирає майстрів та дизайнерів, що діляться своїм досвідом та презентують свіжі роботи.

В проекті «Арт і Я» беруть участь кращі українські майстри Вероніка Чебаник, Василь Чебаник, Вікторія та Віталіна Лопухіни, Тарас Макар, Закентій Горобйов, Кирило Ткачов, Олексій Чекаль, Наталія Ком'яхова, Анна Єгорова та інші.

Школа каліграфії та летерингу для дорослих та дітей
Каліграфічна крамниця
Галерея каліграфічних робіт
Партнери проекту
Хочете бути в курсі каліграфічних
та шрифтових подій?
Підпишіться на нашу розсилку!
Обіцяємо надсилати лише актуальну інформацію без спаму.
Натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтеся c політикою конфіденційності
Контакти
info@artiya.com.ua
+38 098 607 12 67
+38 098 635 48 46

Made on
Tilda